Okul Öncesi Etkinlikleri

Tıraş Köpüğü İle Ebru Çalışması

Tıraş Köpüğü İle Ebru Çalışması

Tıraş köpüğü ile ebru çalışması çocukların çok ilgilerini çekti. Kesinlikle çok eğlenceli bir etkinlik, çocuklar yaparken çok eğlendiler. Arkadaşlarını da yaparken izlediler ve kağıttan nasıl desenler çıkacağını merakla beklediler. Kendimi o anda sihirbaz gibi hissettim 🙂

Tıraş Köpüğü ile Ebru Çalışması Malzemeleri

  • 12 çocuk için yaklaşık 2 tane tıraş köpüğü
  • Genişçe bir kap
  • Resim kağıdı
  • Sulandırılmış parmak boyası
  • Her renk için fırça
  • Cetvel
  • Bolca peçete ve ıslak mendil

Tıraş Köpüğü ile Ebru Çalışması Yapılışı

İlk olarak kullanacağınız kağıda uygun bir kap edinmeniz gerekiyor. Genelde sınıflarımızda oyuncakları koyduğumuz bu tarz kaplar bulunur. Temiz bir kapa tıraş köpüğü sıkıyoruz, çok sıkmamaya özen gösterin 1 parmak kalınlığında taban oluşturacak kadar sıkmanız yeterli. Çünkü her seferinde kapta kalan tıraş köpüğünü peçete yardımıyla atmanız gerekecek.

Tıraş köpüğünü sıkıp peçete yardımıyla düzeltip düz bir zemin elde ediyoruz. Önceden hazırladığımız hafif sulandırılmış parmak boyalarını kapın etrafına koyuyoruz ve çocuklardan hangi renkten kullanmak istiyorlarsa o rengin fırçasını almalarını istiyoruz. Çocuklar aldıkları renkte fırçaları tıraş köpüğünün üstüne damlatmalarını istiyoruz. Tüm renklerden damlatma çalışmaları bittikten sonra bir fırçanın arkasıyla renklerin birbirlerine geçmelerini sağlıyoruz.

Bu işlem bittikten sonra resim kağıdını tıraş köpüğünün üstüne yavaşça koyuyoruz ve hafifçe bastırıyoruz. Daha sonra yavaşça kağıdı kaldırıyoruz ve cetvel yardımıyla fazla tıraş köpüğünü alıyoruz. Ben bu etkinlikte çocukları yönlendirdim sadece cetvelle fazla tıraş köpüğünü alma kısmını üstlendim. Çocuklarım küçük yaş olduğu için bu kısımda desteğe ihtiyaç duydular. Büyük yaş grubunda bu kısmı da çocuklar yapabilir.

Bu etkinlikten elde ettiğiniz sayfalarla bir çok etkinlik yapabilirsiniz. Örnekleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Herkese kolay gelsin 🙂

 

Ebruli kağıttan çiçek yapımı için tıklayınız.

 

Bir önceki yazımız olan Köpük Tabaktan Yarasa Yapımı başlıklı makalemizde köpük tabaktan etkinlikler, okul öncesi tabak etkinlikleri ve okulöncesi köpük tabak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.