Okul Öncesi Etkinlikleri

Köpük Tabağa Dikiş Dikme Etkinliği

Köpük Tabağa Dikiş Dikme Etkinliği

Köpük tabağa dikiş dikme etkinliğini daha önce neden denemedim diye düşüneceksiniz, şahsen ben öyle dedim. 20 kişilik sınıfta uyguladım ve ertesi gün gelen çocuklar bugün dikiş dikecek miyiz diye sordular. Hazırlaması çok kolay, uygulama aşamasında da ilk deneyimleri olduğu için sürekli rehberlik etmenize ihtiyaç duyacaklar. Ama bir süre sonra sınıfta tam bir huzur hakim oldu. Kesinlikle evde veya okulda denemelisiniz..

Köpük Tabağa Dikiş Dikme Etkinliğinin Malzemeleri

  • Çocuk sayısı kadar köpük tabak
  • Orta kalınlıkta değişik renklerde ip
  • Plastik iğne

Köpük Tabağa Dikiş Dikme Etkinliğinin Yapılışı

İlk olarak iğnelerden iplerin geçmesi gerekiyor. Ben bu kısmı da çocuklara bıraktım, büyük çoğunluğu yapabildi, yapamayanlara destek oldum. İğneye ip geçirildikten sonra düğüm atma kısmında tabi ki yardımınıza ihtiyaç duyacaklar.

İğnenin ucu oldukça geniş zaten rahatlıkla yapabileceklerdir. Bu iğneyi ben kırtasiye malzemeleri satan internet sitelerinden edindim, fiyatı oldukça uygun ve içinde 30 tane var. İğnelerin ucu bir süre sonra deforme oldu dikiş için köpük tabak kullandığımız için, onu da makasla keserek ucunu sivrilttim.

Tabağa biz kalp şekli çizdik ama tabi siz daire, üçgen veya başka şekiller çizebilirsiniz. Tabağın arkasına kalp çizmedik o yüzden iğneyi arkasından batırırken çizgiyi bulmakta başlangıçta biraz zorlandılar. Yaş grubunuz küçükse çizdiğiniz yerden delikler açarak çocuklara verebilirsiniz veya tabağın arkasına da kalp çizebilirsiniz. Biz sanırım en zorundan başladık tabi insan etkinliği yaptıktan sonra sorunları gözlemleyince aklına yeni çözümler geliyor.

Çocuklara dikiş dikerken tek kural olduğunu söyledim, İp ne tarafta ise iğneyi oradan batıracağız. Bu cümleyi sanırım 50 kere falan söylemişimdir. Kalp in çevresi bittikten sonra içine istedikleri gibi dikebileceklerini söyledim. Tek kural hala geçerliydi tabi ki, İp ne tarafta ise iğneyi oradan batıracağız. Tabi çocukların arada ipleri bitiyor istedikleri ipi seçip iğneden geçiriyorlar ve düğüm atmam için yanıma geliyorlar.

 

 

Sizde bu etkinliği yaptığınızda şu sesleri duyacaksınız, Aaaaa gerçekten oldu, Yapabiliyorum öğretmenimmm,..

Tabi bu her şeye değer bence. Başlangıçta çok zorlandılar ama sonra mantığını kavradıktan sonra yaşadıkları tatmin duygusu paha biçilmezdi gerçekten. Ertesi gün gelip yine dikiş dikelim lütfen diyen çocuklarım oldu, çok mutluyum o yüzden..

Bu etkinliği anneler gününde yaptırmayı düşünüyorum, deneme olsun diye düşünerek yaptırttım. Sınıfın yüzde 70 i çözdü, 1 kez daha yaparsak anneler gününe kendi diktikleri malzemeleri yapmak için hazır hale gelecekler diye düşünüyorum.

Şimdiden herkese kolay gelsin…

Bir önceki yazımız olan Ebruli Kağıttan Çiçek Yapımı başlıklı makalemizde anneler günü hediyesi, okul öncesi anneler günü ve okul öncesi anneler günü hediye hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.