Okul Öncesi Etkinlikleri

Kilim Dokuma Etkinliği

Kilim Dokuma Etkinliği

Bu etkinliği yapmadan önce Kilim Dokuma Tezgahı Materyali ni yapmanızı tavsiye ederim. Aksi halde biraz yorucu olabilir. En azından çocukların mantığını kavramaları için Kilim Dokuma Tezgahı Materyali şart diye düşünüyorum.

Malzemeler

  • Karton kutu parçası veya mukavva
  • Değişik renk ve desenlerde orlon ipler
  • Dil çubuğu veya plastik çocuk iğnesi

Kilim Dokuma Etkinliği Yapılışı

Öncelikle yarın A4 büyüklüğünde mukavva parça kesilir. İpi geçirmek bilmeyen biri için zor olabilir, ben ilk başta yanlış yapmıştım çünkü. Mukavvanın alt ve üst kısımlarına eşit aralıklarda kesikler atıyoruz. Dolama şeklinde yapmıştım ben ilk başta ama yanlış yapmışım, doğrusunu fotoğraflarda bulabilirsiniz. Bu şekilde mukavvadan çıkıyor ve küçük bir el bezi haline geliyor. İpleri geçirip düzeneği hazırladıktan sonra çocukları yanımıza çağırmaya başlıyoruz. Ben serbest zamanda yaptım çocuk sayım çok olduğu için. 4 tane düzenek hazırladım ve  4 erli gruplar halinde yaptık. Tabi hepsinin bitmesi 2 gün alsa da yorucu olmadı benim için, ilk bir kaç sırayı birlikte yaptık daha sonrasını kendileri yaptılar. O kadar sessiz ve konsantre oldular ki inanamazsınız. Tabi hata yapanlar oldu ama küçük bir rehberlikle hallettik. Hazırlaması çok zor olmasa da rehberlik isteyen bir iş.

Aile Katılımı

Bu etkinliği yapmaya karar vermişseniz çocuk sayınıza göre karar verin, aile katılımı listesine bu etkinliği ekleyerek birlikte yaparsanız daha hızlı bitirmiş olursunuz etkinliği. Hatta tüm anneler gelip herkes çocuğuna öğretebilir, buda çok güzel olur bence. Evde anneler düzeneği hazırlayıp gelirler ve okulda hep birlikte çocuklarına kilim dokumayı öğretirler.

Bir önceki yazımız olan Kilim Dokuma Tezgahı Materyali başlıklı makalemizde eğitici materyal kilim dokuma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.