Okul Öncesi Etkinlikleri

Yüzen Yumurta Deneyi

03.12.2016
Yüzen Yumurta Deneyi

Deney’e Giriş

Deney yaparken bazen ilk başta bir açıklama yapıp sonrasında deneyi yaparız, kanıt niteliği taşır. Bazende önce deneyi yapıp sonra açıklamasını yaparız. Yüzen yumurta deneyi açıklaması önce yapılanlardan;

Çocuklar deney yapacağımız masanın etrafında yerlerini alırlar. Malzemeleri masaya sıraladıktan sonra sohbet kısmı başlar.

Soru: Deniz e giden var mı aranızda? (cevaplar dinlenir)

Soru: Peki hiç denizde su yuttunuz mu? (cevaplar dinlenir)

Soru: Tadı nasıldı? (cevaplar dinlenir)

Bulunduğunuz bölgedeki çocuklar hiç denizi görmemiş olabilirler tabi ki bu açığı kapatmak için pc de veya resimlerden deniz resmi açıp üzerine konuşabilirsiniz, hatta bence önceden hazırladığınız tuzlu suyu çocuklara az miktarda tattırıp bunu deniz suyu olduğunu söyleyebilirsiniz.

Soru: Deniz in üzerinde gemiler nasıl durur sizce? (cevaplar dinlenir)

Soru: Çok büyük gemiler var (görsellerle destekleyebilirsiniz) , nasıl batmıyorlar sizce? (cevaplar dinlenir)

Soru: Peki sizce bu yumurtayı musluktan aldığım suya atsam ne olur? (cevaplar dinlenir)

Yüzen Yumurta Deneyinin Malzemeleri

  • Şeffaf bir kap
  • Musluk suyu
  • Kaya tuzu
  • Yumurta (çığ)

Yüzen Yumurta Deneyinin Yapılışı

İlk olarak suya yumurtayı atmakla başlıyoruz, yukarıdaki sohbetten sonra çocuklar yumurtanın yüzeceğini beklerken batmasın onlara çok ilginç geliyor.

Ardından yumurtayı sudan çıkarıp suya tuz eklemeye başlıyoruz, deniz suyunun tuzlu olduğuna vurgu yaparak. Tuz eklerken elinizi korkak alıştırmayın bolca tuz koyun. Tuzlu su hazır olduktan sonra içine yumurtayı atması için bir çocuk çağırıyoruz ve yumurtayı suya atmasını istiyoruz. Yumurta yüzüyor ve çocuklar buna şahit oluyor. Tüm çocukları çağırıp yumurtaları atmalarını sağladım ben.

Aslında bu deneyi her çocuk malzemelerini kendisi getirip yapabilir baştan sona ama yiyeceklerin ziyan olması konusunda ben biraz hassasım sanırım. O yüzden bu şekilde yapmayı tercih ettim.

Yüzen Yumurta Deneyinin Sonucu

Sonucu çocuklar kendileri söylüyor aslında, siz “Tuzlu olmayan suda yumurtamız ne oldu?”, “Tuzlu suda yumurtamız ne oldu?” diye sorduğunuzda vermek istediğiniz mesaj çok iyi anlaşılıyor. Tabi Şu soruya hazır olun; yani deniz suyu tuzlu olmasaydı gemiler batar mıydı? 🙂 Kim bilir dedim büyük ihtimalle batarlardı 😉

 

 

Bir önceki yazımız olan Yer Çekimi Deneyi başlıklı makalemizde deney, okul öncesi deney ve okul öncesi deney örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.