Okul Öncesi Etkinlikleri

Yer Çekimi Deneyi

28.11.2016
Yer Çekimi Deneyi

Yapmaktan en çok keyif aldığım ve bir kez yaptıktan sonra her yıl yapılacaklar listeme eklediğim çok güzel bir etkinlik yer çekimi deneyi. Ön hazırlık aşaması biraz uzun gelebilir size ama kesinlikle değer, gerçi herhangi bir sanat etkinliğinde kalıp çizmek için aynı zamanı harcıyoruz.

Adı üzerinde efendim yer çekimi deneyi bu yüzden yere çöp poşeti sererek başladım malum biraz kirlenmesi gerekiyordu.

Deney Malzemeleri

  • 4 adet büyük boy çöp poşeti
  • 6 renk sulandırılmış parmak boyası veya guaj boya veya sulu boya
  • Fırça (en az 6 tane)
  • A4 kağıdı

Yer Çekimi Deneyi Yapılışı

Yukarıda da bahsettiğim gibi ilk olarak yere çöp poşeti sererek başlıyoruz. Çöp poşetlerini kesip açtıktan sonra yere resimdeki gibi koli bandı ile yapıştırıyoruz. Üzerine masayı yerleştiriyoruz ve masanın kenarlarından yere sarkacak şekilde A4 kağıtlarını yapıştırıyoruz. Masanın üzerine de sulu boya kaplarında sulandırılmış olan boyaları koyuyoruz. Fırçalar da tabi kapların içinde olacak.

Deneyin giriş kısmı;

Soru:  (Elimize bir nesne alıyoruz ve çocukların dikkatini çekiyoruz) Bu kağıdı yere atarsak ne olur? sorusunu soruyoruz. Tabi hepsi düşer cevabını veriyorlar.

Soru: Neden düşer peki sorusunu soruyoruz ve beyin fırtınası yaparak çocuklardan ilginç cevaplar almaya çalışıyoruz.

Açıklama kısmını bu deneyde önce yapıyoruz. Çocuklar beyin fırtınası yaptıktan sonra sıra bize geliyor. Dünyamızda yer çekimi olduğunu söylüyoruz. Yer çekimi hakkında biraz bilgi verdikten sonra 2. kısma geçiyoruz.

Soru: Yer çekimi olmasaydı sizce dünyamız nasıl olur du?

Cevapları dinledikten sonra uzaydaki astronotların hayatlarını içerin bir video izleyerek yer çekiminin etkisini daha net anlatmaya çalışıyoruz.

Sözel olarak konuştuk, görsel olarak izledik şimdi sıra deney e geldi.

Hazırlamış olduğumuz masaya çocukları alıyoruz ve A4 lerin üst kısmına fırçayla bir nokta koymalarını istiyoruz. Benim sınıfım biraz kalabalık olduğundan sırayla yaptık, çocukları 8 er li gruplar la masaya aldım. Siz bir ere gösterdikten sonra ne yapacaklarını artık anlıyorlar ve yere doğru akan damlaları seyrediyorlar. Tabi okul ayakkabılarının altı boya oluyor birer ısla mendille etkinlik bitişi silmelerini söylemeyi unutmayın.

Çocukların çok eğlendiğini garanti edebilirim. Bende onları izlerken çok eğlendim, şiddetle tavsiye edilir..

 

Bir önceki yazımız olan Uçan Çay Poşeti Deneyi başlıklı makalemizde Çay poşeti uçar mı ve Yakinca uçan çay poşeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.