Uçan Çay Poşeti Deneyi

Uçan Çay Poşeti Deneyi
27 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 5.397 kez okundu.

Benim en sevdiğim deneyler arasında olan bu uçan çay poşeti deneyi yapmak beni çok eğlendiriyor. Çocuklar tekrar tekrar yapmanızı isteyebilir buna hazırlıklı olarak deneye başlamanızı tavsiye ederim.

Deneye giriş yaparken çeşitli sorular yönelterek çocukların ilgisini çekiyorum öncelikle; araba nasıl gider, bisiklet nasıl hareket eder, uçak nasıl uçar gibi çeşitli sorular soruyorum bu soruları görselleri ile de destekleyebilirsiniz.

Ardından Kapadokya resimleri arayınca kolaylıkla bulabileceğiniz uçan balon resimleri gösteriyorum, havada, yerde, hazırlanırken çeşitli fotoğrafları gösterip soruyorum, sizce bu uçan balonlar nasıl uçar? Cevapları dinledikten sonra deneye başlıyorum bakalım nasıl uçarmış, ha birde deney bittikten sonra sanat etkinliğinde uçan balon yaptık mı bütünleşmiş harika bir etkinlik bizi bekliyor demektir. Kolay Gelsin…

Malzemeler

Sallama çay poşeti (en az 2 tane)

Çakmak veya kibrit

Düz bir çay tabağı

Uçan Çay Poşeti Deneyinin Yapılışı

1.AŞAMA: Çay poşetinin ipi açılır ve içi boşaltılır, dik bir şekilde tabakta ayakta durması sağlanır,

SORU: Sizce bu çay poşetini ucundan yakarsam ne olur?

2. AŞAMA: Çay poşeti ucundan yakılır ve durum gözlemlenir,

SORU: Sizce neden çay poşeti havalandı?

Deneyin Sonucu

Bu konu üzerine beyin fırtınası yapılır ve cevaplar dinlenir, havalanırken hala yanıyor muydu gibi destekleyici sorular sorulur ve sohbet bittikten sonra açıklama yapılır; çay poşetinin üzeri yanarken alta kalan hava ısınır ve yükselir, yani ısınan hava yükselir. Bu aşamadan sonra bence yapılacak en güzel şey bir sanat etkinliği ile bağlamak.

Uçan Çay Poşeti Deneyi Resimleri

 

Bir önceki yazımız olan Bitkiler Canlımıdır? Deneyi- Küstüm Çiçeği başlıklı makalemizde bitkiler canlı mı, bitkiler canlı mı deneyi ve küstüm çiçeği deneyi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git