Okul Öncesi Etkinlikleri

Simetri Etkinliği

Simetri Etkinliği

Simetri etkinlikleri günümüzde kodlama etkinlikleri olarak da geçiyor. Çocuklarda geliştirmek istediğimiz bir kazanım olarak sık sık karşımıza çıkıyor.

Simetri etkinliklerde çocuklar genellikle ayna gibi düşüp ters yapma eğiliminde oluyorlar, ilk etapta bu oldukça normal. Bir kaç kez uyardıktan sonra nasıl yapmaları gerektiğini anlıyorlar.

Bu tarz etkinliklerde her çocuğa farklı çalışma kağıdı gelmesini önemsiyorum. Bazı çocuklar kendileri doğru yapsa bile arkadaşına bakınca kafası karışıyor. Karşısında oturan çocukla karşılaştırınca yanlış yapıyor hissine kapılıyor. Bu yüzden en az 4 veya 5 çeşit sayfayla çalışınca herkes kendi başına yapıyor ve öğretmen olarak kim ne kadar anlamış ve yapabiliyor daha net anlıyorsunuz. Desteğe ihtiyacı olan çocuklar daha net ortaya çıkıyor. Sayfa çeşitliliği aynı zamanda aynı sayfalarla tekrar tekrar çalışmanıza olanak sağlar. Her seferinde farklı kağıtları çalışan çocuklarda kazanım zamanla kazanılmış olur.

Etkinliğin boş halini de indirip sticherlarla veya kendiniz şekiller yaparak etkinliği çeşitlendirebilirsiniz.

Ben bu etkinlikte şekilli delegelerle hazırlamış olduğum şekilleri kullandım.

Bir önceki yazımız olan Sudoku Etkinliği ve Kalıpları başlıklı makalemizde okulöncesinde sudoku, sudoku ve sudoku çalışma sayfaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.