Okul Öncesi Etkinlikleri

Şeritlerden Kilim Dokuma Etkinliği

Şeritlerden Kilim Dokuma Etkinliği

Şeritlerden Kilim Etkinliği İçin Gerekli Malzemeler

  • Kahverengi fon karton (tabi siz istediğiniz renk kullanabilirsiniz) 1 fon kartondan 8 tane çıkıyor
  • Şeritler halinde kesilmiş oluklu mukavva (tabi siz başka bir ürün de kullanabilirsiniz)
  • Makas (hazırlık için gerekli)

Şeritlerden Kilim Etkinliği Yapılışı

Hazırlaması çok zamanımızı almadı, fon kartonu süreli ikiye bölerek  8 parça dikdörtgen parçalar oluşturduk ve hafif ikiye katlayarak sonuna kadar kesmeden (1 parmak kalacak kadar keserek) dokuma tezgahımızı oluşturuyoruz.

Şeritler için ben oluklu mukavva kullanmayı tercih ettim. Daha sert olduğu için tutumu kolay olur diye düşündüm. Hazırlaması da bizim için oldukça kolaydı, kaba taslak bir hesapla çocuk sayısının yarısı kadar mukavva  tabakası yeterli oluyor.

Her masaya karışık şekilde şeritleri koyduk ve çocukları masaya aldık. İlk sırası çok zor değildi, 1 alttan 1 üstten geçirdik şeritleri. Ama ikinci sırada aynı şekilde başlamaya eğilimli oldular, hemen müdahale ile tam tersi olacağını anlatmaya çalıştık. Tabi ilk aşamada hemen anlamıyorlar ama bir iki kez yanınıza gelseler de 3. ye çoğunluk anlamıştı.

Zorlanacağınızı düşünüyorsanız grup grup yapabilir veya aile katılımı kapsamına alıp, veli yardımıyla da yapabilirsiniz.

Yaptığımız desenleri kenarlarından kesip birleştirebilirsiniz, çok güzel bir kilimimiz olacaktır.

Eğer birleştirmek istemiyorsanız arkasından koli bandı ile geçmeniz etkinliğinizi sağlamlaştıracaktır.

Şimdiden kolay gelsin 🙂

 

Bir önceki yazımız olan Daire Dokuma Etkinliği Yapımı başlıklı makalemizde Dokuma Etkinliği, Montessori Dokuma etkinliği ve Montessori kilim dokuma etkinliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.