Pofuduk Boya Deneyi

Pofuduk Boya Deneyi
27 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 4.278 kez okundu.

Sadece okul öncesi için değil her yaş grubu için eğlenceli sevimli bir deney pofuduk boya deneyi. Çoğu zaman okulöncesi grupta deney; yetişkinlerin uyguladığı çocukların izledikleri bir aktivite olur. Ama bu deneyde çocuklar ellerini bu işe atarlar ve malzemeleri kendileri karıştırırlar. Eğlenmeleri garantili bu deneyde çok bir açıklama ve sonuç çıkartmanıza, karşınıza alıp bunu anlatmanıza gerek kalmaz. Çocuk zaten kendisi karıştırır, kendisi uygular ve kuruduğunda kabarık olduğunu kendisi gözlemler. Bu yüzden sizinde son derece keyif alacağınız ve eğleneceğiniz bir deney olacak eminim.

Kullanılan Malzemeler

  • Tıraş köpüğü (çocuk sayısına göre miktarı değişir ben 20 kişide 5 tane kullandım sanırım)
  • Beyaz tutkal
  • Boya (guaj boya*, parmak boyası)
  • Ben 6 renk guaj boyayı önceden kaplarda sulandırmıştım
  • Boş kaplar (her renk için bir kap yaptım, aksi halde sürekli yıkamanız gerekiyor, yani 6 boş kabım vardı)
  • Boş kâğıt* veya boyama sayfası (dondurma ve pasta süper oluyor)
  • Ben beyaz karton kullandım, a4 kağıtları suluboyadaki gibi kırışabiliyor

Pofuduk Boya Deneyinin Yapılışı

Boş bir kabın içine bir miktar tıraş köpüğü sıkıp üzerine bir yemek kaşığı kadar beyaz tutkal döküyoruz, uygulama yapacak çocuktan renk seçmesini istiyoruz ve seçtiği renk ten bir tatlı kaşığı kadar alıp karışımına döküyor. Sonra eller işin içine giriyor ve eğlence başlıyor, karıştırıp boya bitene kadar istedikleri yerlere uygulama yapıyorlar ve daha sonra kurumasını bekliyoruz. Kururken takip etmek onları heyecanlandırıyor, arada gidip bakıyorlar ve bu durumu izlemeyi seviyorlar. Hazırlık aşaması ve temizlik aşaması biraz yorucu evet ama işin tam ortası çok dinlendirici, çocukları eğlenirken izlemek paha biçilemez.

Pofuduk Boya Deneyi Resimleri

Bir önceki yazımız olan Havasız Kalan Mum Deneyi başlıklı makalemizde Havasız Kalan mum deneyi malzemeleri ve Havasız kalan mum deneyi resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git