Okul Öncesi Etkinlikleri

Picasso Etkinliği ve Kalıpları

Picasso Etkinliği ve Kalıpları

Sanat Etkinlikleri yaparken sanatı ve sanatçıyı öğretmek de işimizin en keyifli noktalarından. Picasso farklı türde resimleri ve sanata katkılarıyla çocuklara ilham veriyor, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkması sağlıyor. Yapılandırılmış etkinliklerden uzak olması etkinliği daha eğlenceli hale getiriyor. Picasso etkinliği ararken karşıma çıkan kalıpları yazdırırken resim kalitesinden dolayı sorun yaşayınca kolları sıvadım ve benzer şekilde kalıpları kendim çıkarmaya karar verdim. Ben etkinliği resimlerde gördüğünüz gibi tasarladım ama tabi ucu çok açık. Dizinde yaratıcılığınız burada devreye giriyor sanırım.

Picasso etkinliğine başlamadan önce mutlaka sanatçıyı tanıtmalıyız. Görsellerden arattığımız zaman bile bir çok eserine ve hayatına ulaşmanız mümkün. Biz önce resimlerinden oluşan bir slaytla Picasso yu tanıdık ve resimleri hakkında çocuklarla yorum yaptık. Arkasından Picasso etkinliğimize geçtik.

Etkinliği hazırlarken insan kafası resimlerini beyaz kağıda yazdırdım. Göz, kulak, dudak ve burunları ise renkli kağıtlara çıktı aldım. Önce çocuklardan birer kafa seçmelerini ve istedikleri gibi boyamalarını istedim. Ardından istedikleri renk ve şekilde duyu organlarını seçerek istedikleri yerlere yapıştırdılar. Birinci günümüz bu şekilde bitti.

Ben etkinliği iki güne yaydım üst üste sanat etkinliği yapmış olmamak için ama siz aynı gün hepsini yapabilirsiniz.

Önceden hazırlamış olduğum siyah ve beyaz kareleri örüntü oluşturacak şekilde A4 kağıdına yakıştırmalarını istedim, üzerine de bir gün önceden yapmış olduğumuz Picasso etkinliğini kesip yapıştırdık.

picasso sanat etkinliği

Bir önceki yazımız olan Batan ve Yüzen Mandalina Deneyi başlıklı makalemizde okulöncesi deney, okulöncesi deney örnekleri ve okulöncesi deney planı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.