Okul Öncesi Etkinlikleri

Oobleck Nasıl Yapılır?

01.05.2020
Oobleck Nasıl Yapılır?

Oobleck deneyinde sormamız gereken soru KATI mı SIVI mı ?

Oobleck; mısır nişastası ve su ile hazırlanan, üzerine kuvvet uygulandığında sertleşen, kuvvet ortadan kalktığında sıvılaşan bir karışımdır.

Çocukların bu deneyimi dokunarak keşfetmesine olanak sağlamak ve tepkilerini gözlemek size keyif verecektir. Malzemesi bulunabilir ve ister evde ister okulda kolayca yapılabilir.

Okulda uygulamak için gereken bir kaç püf noktasına değinmek istiyorum. Öncelikle önlük giydirmeniz önemli aksi halde çocukların ellerinden akan oobleck karışımı üstlerinin kirlenmesine sebep olabilir.

Eğer mümkünse ben her çocuğun tüm malzemelerini getirerek kendi karışımını kendisi yaparak oynamasından yanayım ama imkanlar el vermiyorsa ve sınıf mevcudunuz az ise bir kapta karışımı hazırlayıp çocuklara bir miktar vererek de bu deneyimi çocuklara yaşatabilirsiniz. Eğer dolabınızda gıda boyası varsa oobleck karışımını renklerdirebilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler

  • 2 su bardağı mısır nişastası
  • 1 su bardağı ılık su
  • Renklendirmek isterseniz gıda boyası kullanabilirsiniz 
  • Çamur görünümü için kahve kullanabilirsiniz 

Bir önceki yazımız olan Dans Eden Mısırlar Deneyi başlıklı makalemizde deney örnekleri, okulöncesi deney ve okulöncesi etkinlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.