Okul Öncesi Gelişim Dosyası Örneği

Okul Öncesi Gelişim Dosyası Örneği
2 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 1.332 kez okundu.

Okul öncesi sınıflarında gelişim raporlarını çocuklara biraz süsleyerek gelişim dosyası kullanarak vermek bir çoğumuzun alışkanlığıdır. Bazıları hazır almayı tercih eder bazıları da kendisi yapmayı. Kendiniz yapacaksınız da karne okul öncesi gelişim dosyası örnekleri her zaman arşivinizde bulunmalı. Ben çocuklar için hazırlanmış karnelerde çocukların fikri olsun istiyorum her zaman. Ne yapmış olursam olayım ya rengi ya deseni çocuğa seçtirip, üzerine çocuğun yaptığı emek verdiği bir ayrıntı mutlaka eklerim. Aslında içinde yazmış olduğumuz amaç ve kazanımları kısaca çocuğun karnesinde de görmeli veli. Bu şekilde hazırlamak hem çocuğun daha çok sahiplenmesini aileninde saklaması için bir sebep oluyor. Öğretmenin elinden çıkmış bir ürünü ailenin saklaması çok anlamlı gelmediğinden emek verdiğimiz şeylerin saklanması ve kıymet görmesi için çocuklarımızın emeğini ekleyelim derim ben nacizane.

Gelişim Dosyası Nasıl Yapılır

Bu gelişim dosyası örneği ise oldukça basit. Bu karneler için öncelikle çocuk sayısının yarısı kadar fon karton gerekmekte. Fon kartonu yarıya bölüp ikiye katlayarak yapıyoruz. Ben kullanmayı hedeflediğim desenli kağıtları belirledim ve birer tane çıktı alıp masaya dizdim. Her gelen çocuktan kendisine bir desen seçmesini istedim ve not aldım. İkiye katlanmış olan fon kartonların içine seçilmiş desenli kağıtlardan boydan olacak şekilde yapıştırıyoruz. Kapak kısmına ise enlemesine yapıştırıp kalan kısmını kenarından kesiyoruz. Ben renkli kağıtlara uyan fon kartonları da ekledim bazıları renkli oldu o yüzden. seçim sizin hepsini beyaz da yapabilirsiniz.

Dosyanın kapağının sağ üst köşesinden üçgen çizip kesiyoruz. Dosyalar tamamlandıktan sonra beyaz fon kartona daireler çizip kestim ve çocukları 4 er 4 er yanıma çağırdım kendilerini çizmelerini istedim. Kendi ismini yazabilenlerin ismini yazabileceklerini de söyledim. Çocuklar kendi resimlerini yaptılar ve istedikleri gibi süslediler. Hem kolay hemde yapması keyifli. Bütün karneleri dizseniz bile çocuklar kendi karnelerini bulabilirler. Kendi seçimlerinden oluşan emek verdikleri bir karne oldu. Etkinlikte kullanılan desenli kağıtları için link’e tıklamanız yeterli. Kalıplı okul öncesi karne örnekleri, karne kapakları, değişik karne süslemeleri, anaokulu karne şablonu, karne süsleri örnekleri de paylaşmayı düşünüyorum. Şimdiden kolay gelsin.


Karne süsleme örnekleri için takipte kalınız 🙂

Bir önceki yazımız olan Beşli Rakam Yazma Çalışma Sayfaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git