Okul Öncesi Etkinlikleri

Okulöncesi Kitap Projesi

Okulöncesi Kitap Projesi

Kitap Projesi Amaç ve İşleyişi

Bu yıl 4. kez uyguladığım ve son derece güzel işleyen, sınıf içi uygulanabilecek kitap projemden bahsetmek istiyorum. Uygulama kapsamında öğretmenin seçmiş olduğu öğrenci sayısı kadar kitap alınıyor ve bu kitaplar dönüşümlü olarak eve gidiyor. Aslında kütüphane mantığı ile işliyor. Ama tabi işleyişi takip etmek biraz zahmetli, benim gibi 23 öğrenciniz varsa her öğrenciniz her seferinde farklı kitap alsın diye çizelge oluşturmanız gerekebilir.

Haftada 2 gün kitapları eve gönderiyorum, Salı ve Cuma günlerini belirledik. Salı günü kitap alan çocuk en geç cuma sabahı kitabı getiriyor, Cuma günü çıkışta yeni kitabını götürüyor. Onu da en geç salı sabah getiriyor. Yani kitaplar evde 2 gün kalıyor. 2 gün boyunca kitabı anne ve babanın okuma zorunluluğu var, bir de son olarak  çocuğunuz sizlere anlatsın diyorum genelde.

Bu projeye başlarken işi ciddiye aldığınız velilere ve çocuklara hissettiremezseniz eve gönderdiğiniz kitaplar ya gelmez ya da yırtık gelir diye düşünüyorum. Ben 4 senedir hiç sorun yaşamadım, tabi kitaba zarar gelirse zararı velilerin karşılamasını da istiyorum, ufak tefek kullanımı engelleyecek bir durum olmadıkça bu yola başvurmaya da gerek yok sanırım.

Geçen sene bu projemi anlattığımda biz almayalım kesin bizim kız parçalar diyen veliler hiç sorun yaşamadan süreci tamamladılar. Korkmayın ve deneyin derim ben size.. Hem çocuklar değişik kitaplarla karşılaşıyorlar hemde güzel kullanmak ne demek öğreniyorlar. Kitaplarını paylaşıyorlar, okula onları getirip götürerek sorumluluk duyguları gelişiyor. Kitapları çok seviyorlar emin olun sürekli bugün kitap günü değil mi sorularıyla boğuşuyorsunuz, yada kitap almayı unutan yoldan dönüyor kitabımı almadım diye.

Çocukların kitaplara bu kadar özendiğini görmek ve sürekli süreci canlı bir şekilde takip etmeleri gerçekten öğretmen olarak sizleri de heycanlandıracaktır. Türkçe Dil Etkinliklerinde siz hikaye okurken sizi dinleyen, dinlemeyi öğrenmiş çocuklar olacaklar. Kitap önerileri için link e tıklayabilirsiniz.

Veli Sözleşmesi Örneği


Boş Sözleşme Sayfası

 

Bir önceki yazımız olan Renk Grafiği Örneği - Renk Karışımları başlıklı makalemizde okul öncesi renk grafiği örnekleri, okul öncesi renkler ve okulöncesi renk grafiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.