Okul Öncesi Etkinlikleri

Labirent Yapımı

Labirent Yapımı

Okul öncesi labirent yapımı aslında çok kolay ve bir o kadar da işlevli bir oyuncak. Çocuğa el becerisi, denge, mantık gibi özelliklerin  hepsini bir arada kazandırabilmek amaçlı kullanabiliriz. Labirenti isterseniz evde kendi çocuğunuza, isterseniz de okulda sınıfınızda kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Karton kapak
  • Kalın pipet veya Dil çubuğu
  • Yapıştırmak için silikon
  • Bilye

 Karton ne kadar büyük olursa çocuklar oynarken o kadar fazla keyif alıyor. Ayakkabı kutusundan bile yapılabilir, ama dediğimiz gibi büyük kartonları tercih etmenizi öneriyorum. Aşağıdaki labirent resimlerinden de göreceğiniz gibi ortada kullanılan yolları ben kalın renkli pipetlerle yaptım. Sizler de kalın pipetler kullanabilir veya bitmeye yakın kalem, ahşap renkli çubuklar, hatta makarnalarla bile yapılabilir, artık ne ile yapacağınız sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ama sanırım silikon tabancasına her halukarda ihtiyacınız olacak. Resimlerden de göreceğiniz gibi ben kullandığım kolinin içerisini renklendirmedim çünkü kullandığım pipetler renkliydi, siz kutunun içerisini boyayıp beyaz renkte pipetler de kullanabilirsiniz.

Labirent düzeneğini oluştururken ben gelişigüzel yollar yaptım, yollarınızı yaparken mutlaka önceden kutunun içerisine çizin, yoksa sizler de labirentten çıkamayabilirsiniz (: 2 farklı labirent yaptım, ikisi de gayet eğlenceli oldu, sizler de aşağıdaki labirentlerin her ikisini yapın derim. Topu bıraktığımız kısmı tam olarak açmayın, yoksa boncuk sürekli yere düşüyor ve boncuk arama derdine düşüyorsunuz. Resimdeki gibi üç yerinden keserek kapı şeklinde yaparsanız boncuk geri düşmeyecektir. Yazıyı okurken hala yapsam mı yapmasam mı diye düşünüyorsunuz, ben kesinlikle yapmanızı öneriyorum. Hem yapımı kolay hem de çocuklar için mükemmel bir deneyim. Labirentin aynı zamanda çocukların matematiksel yönden sonuca ulaşma becerilerini de geliştireceğini unutmayın.

Çocuklar labirentle oynamaya o kadar heveslendiler ki, labirent oyununu bir ödül olarak bile kullanmaya başladık diyebilirim. Aşağıdaki okulöncesi labirent yapımı resimlerini incelediğinizde de, yapılışının ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Okulöncesi Labirent Yapımı Resimleri

Bir önceki yazımız olan Renkler ve Şekiller - Mantık Etkinlikleri başlıklı makalemizde mantığımı geliştiriyorum, mantık etkinlikleri ve matematik etkinlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.