Kurbağa Oluşum Etkinliği

Kurbağa Oluşum Etkinliği
24 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 3.345 kez okundu.

Kurbağa oluşum evrelerini anlatacak tam istediğim gibi bir etkinlik sayfası bulamayınca kolları sıvadım ve bir etkinlik sayfası hazırladım. Oluşumları anlatmayı ve bu dönüşümleri çocuklara öğretmeyi çok seviyorum. Sadece boyama yaptırmak değil tabi ki bu etkinliğin temeli, çocuklara kurbağalar hakkında bilgi verdikten sonra pekiştirme amacıyla kullanımı daha uygundur diye düşünüyorum.

Kurbağa Oluşum Evresi Etkinliği Öğrenme Süreci

  • İlk olarak “Kurbağalar nerede yaşarlar” sorunu soruyoruz ve gelen cevapları dinliyoruz,
  • “Kurbağalar ne yerler” sorusunu soruyoruz ve cevapları dinledikten sonra sinek ve çeşitli uçan böcekler yedikleri bilgisini veriyoruz.
  • Hazırlamış olduğumuz kurbağa oluşum evresi çalışma kağıdını kullanarak oluşum evrelerini anlatıyoruz; “Nehirlere bir sürü yumurta bırakırlar. Yumurtalardan çıkan iribaşlar suda büyümeye çalışır. İribaş denir çünkü kolları ve bacakları yoktur, sadece iri bir başı vardır. Daha sonra ilk olarak elleri çıkar ve sırayla bacakları çıkar. Daha sonra büyüyüp sudan çıkarlar ve sinek yiyerek büyürler. Yeterince büyüdüklerinde yeniden nehir e dönerler ve yumurtalarını bırakırlar.”
  • Bir kaç tekrar edip soru cevap şeklinde bir kaç soru sorduğunuzda zaten olay örgüsünü aşağı yukarı herkes anlamış oluyor.
  • Daha sonra boyama sayfalarını dağıtıyoruz ve kuru kalemle küçük kısımlar boyamalarını istedim. Mum boya ile de mavi nehir kısmını ve yukarıdaki yeşil kısmı boyamalarını istedim.
  • Boyaması biten çocuklar yarım daireyi çizgiden kestiler. Kurbağa oluşum etkinliğimiz böylece tamamlanmış oldu.

Siz başka ayrıntılarda ekleyebilirsiniz ama ben bu şekilde yapmayı seçtim. Amacına hizmet eden ve boyama sayfasından öte bilgilendirme amacı güden bir sayfa oldu.

Herkese kolay gelsin…. 🙂

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Renkli Köpükten Çiçek Yapımı başlıklı makalemizde baloncuk etkinliği, okul öncesi baloncuk etkinliği ve okul öncesi ortanca yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git