Okul Öncesi Etkinlikleri

Kilim Dokuma Tezgahı Materyali

Kilim Dokuma Tezgahı Materyali

Okulöncesi kilim dokuma tezgahı örneklerini montessori etkinlikleri ararken sıkça gördüğümüz ama temin edilemeyen bir materyaldir. Hazırlaması kolay ve maliyetsiz olan bu materyali okulda veya evde çocuklarınız için yapabilirsiniz. Ben sınıf için yaptığımda materyalin önünde kuyruk olduğunu söyleyebilirim. Materyali ilk uyguladığınızda çocuklara rehberlik etmeniz gerektirecek bir materyaldir bu arada.

Malzemeler

  • 2 adet Kalın Mukavva
  • Kalın Esnek Olmayan İp
  • Koli Bandı
  • Maket Bıçağı
  • Kumaş Parçaları (ortalama 5 x 60 cm)

Kilim Dokuma Tezgahı Yapılışı

Mukavvanın kenarlarından 5cm kadar içeriden bir dikdörtgen çizilir ve maket bıçağı ile kesilir ve içi çıkartılır. Ortası çıkan mukavvanın 50cm lik kenarlarından eşit aralıklarla ip geçirilir. İp çok esnek olmamalıdır. Değişik renkte ve desende edindiğimiz artık malzemelerden uzunlamasına değişik kalınlıklarda parçalar kesilir ve bir kutunun içine konur.

Hazırlamış olduğum kilim dokum tezgahı nı ben dolanın kenarına patafiks le yapıştırdım, altına da kumaş parçalarının olduğu kutuyu koydum. Oldukça sağlam oldu. İlk zamanlar çok ilgilerini çekti, mantığını kavramaları 1 haftamızı alsa da sonuç güzel oldu.

Sınıfta kilim dokuma tezgahının olmasını sınıfınızın havasını değiştirecek emin olun. Mantığını kavramaları için güzel bir başlangıç materyali, yani bu materyal ile haşır neşir olan çocuklar kilim dokuma etkinliğini daha kolay yaparlar. El kaslarını geliştirmeye yardımcı olacağı için 3 yaş çocuklarınında kullanabileceği bir materyal ayrıca yapımı da çok zaman almıyor, yani kesinlikle denemeye değer.

Kilim Dokuma Tezgahı Resimleri

Bir önceki yazımız olan Renkli Kum ve Taşlar Montessori başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.