Okul Öncesi Etkinlikleri

İkili ve Üçlü Örüntü Çalışması

İkili ve Üçlü Örüntü Çalışması

Örüntü çalışmaları çocukların gelişimi açısından çok önemlidir. Peki okul öncesinde örüntü nasıl anlatılır,  Okul öncesi örüntü oyunları nelerdir Genellikle bu konu ile ilgili kitaplarda görseller olsa da daha fazla alıştırma yapmak için,  çalışma kağıtlarını kendimizin hazırlaması gerekir. Bu açığı kapatmak adına boş bir örüntü sayfası hazırlamak istedim. İster ikili ister üçlü isterseniz 4’lü dilediğiniz gibi örüntü çalıştırabileceğiniz bu sayfaları resmin üzerine sağ tıklayıp indir butonuna basarak indirebilirsiniz.

Ben  bu etkinlikte şekilli delgeç kullandım. Kullandığım boyut çok büyük değil, bu boyları bir çok kırtasiyede tanesi 7-8 tl ye bulabilirsiniz. Bu tarz etkinlikler için gerçekten çok kullanışlı oluyor.  Renkli kağıtlarda bu kısımda çok işimize yarıyor. Bu tarz etkinliklerde ben genellikle renkli a4 kağıdı kullanmayı tercih ediyorum.

4 farklı örüntü planlayarak öncelikle örüntüler için kullanacağım renk ve şekilleri belirledim ve bu örüntüler için şekilleri hazırlamaya başladım. Her örüntü için gerekli malzemeleri 1 tabak koydum, böylece kullanırken tabaktan dağıtmak benim açımdan kullanım kolaylığı sağladı.

Çalışma sayfalarını dağıttıktan sonra ilk olarak pembe kağıtları masaları bıraktım ve bir kalp bir daire şeklinde sırayla yapıştırıyoruz dedim. Örüntü modellerini sözlü olarak söylemem yetti, bir tane hazırlamıştım ama asmama gerek kalmadı. Özellikle ikili örüntüleri çok kolay yaptılar. Üçlü örüntülerde bazen kafa karışıklığı olsa da hataları fark edip düzelttik ve etkinliğimizi tamamladık.

Farklı, kullanışlı ve akıcı bir etkinlik oldu. Çocukların zihinsel işleri bu şekilde kendilerinin yapmaları sağlayan etkinlikleri gerçekten seviyorum. Umarım beğenerek kullanırsınız.

Örüntü Çalışması

 

Örüntü çalışması nasıl yapılır bunu anlatmaya çalıştım. Herkese Kolay Gelsin…

Bir önceki yazımız olan İkili Rakam Yazma Çalışma Sayfaları başlıklı makalemizde okul öncesi rakam çizgi çalışması, okul öncesi sayı yazma ve okulöncesi rakam hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.