Okul Öncesi Etkinlikleri

Duyu Şişeleri-Işıltı Şişesi Yapımı 1

Duyu Şişeleri-Işıltı Şişesi Yapımı 1

Duyu şişeleri çocuklar ve hatta yetişkinler için sakinleştirici özellik taşıyan içerisinde değişik materyaller barındıran şişeler. Yurt dışında bunlara sakinleştirici şişe de diyorlarmış. Sınıfımdaki fen köşesini renklendirmek için yaptığım araştırmalar sonucu keşfettiğim bu şişelere bayıldım ama yapılışını anlatan siteler genellikle yabancıydı ve kullanılan malzemelerin ülkemizdeki muadillerini bulmak biraz zordu. Bir çok başarısız denemeden sonra içime sinen en basit yolu buldum.

Işıltı Şişesi Yapımı-1 (sıvı yapıştırıcı ile)

Malzemeler:

  • Boya pulu
  • Kaynar su %80
  • Sıvı yapıştırıcı %20
  • Gıda boyası

Yapılışı:

Kaynar suyun içine sıvı yapıştırıcıyı döküp yavaşça karıştırıyoruz. Bu işlemi cam kavanozda yapmanızı öneririm. Karıştım homojen olduktan sonra pul ekliyoruz. İstediğiniz renkte ve miktarda ekleyebilirsiniz. Ardından isterseniz gıda boyası veya sulu boya ekleyebilirsiniz. Eğer pullarınız hemen düşüyor ise yapıştırıcıyı az koydunuz demektir, tavsiyem fazlaca koymanız. %80 e %20 oranında koyulması yeterli oluyor, yapıştırıcıyı daha fazla koyarsanız daha yavaş düşecektir. Ben hazırlamış olduğum karışıma pembe gıda boyası ekledim.

Hepinize kolay gelsin…

 

Bir önceki yazımız olan Okulöncesi Kitap Projesi başlıklı makalemizde Kitap projesi, okulöncesi kitap köşesi ve okulöncesi kitap önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.