Okul Öncesi Etkinlikleri

Daire mi? Çember mi?

Daire mi? Çember mi?

Okulöncesi planda yer alan ve çocuklara anlatması en keyifli konulardan biridir şekiller. Bu kavramlar içerisinde sanırım en ihmal edilenlerden birisi çember ve daire ayrımı, çoğu zaman temel şekilleri verip çemberi atlıyoruz. Küçük yaş grubunda atlamak normaldir ama bence 6 yaşta mutlaka işlenmelidir diye düşünüyorum. Bu konu hakkında bir diğer etkinlik olan çember ve daire sanat etkinliğini görmek için tıklamanız yeterli olacaktır.

Daire kavramını verdikten sonra çemberi anlatmak çok keyifli gerçekten. Ben genellikle daire içi dolu olan, çemberin ise içi boş diyorum. Eğer içinden bakıp karşıyı görebiliyorsak çember, göremiyorsak daire, gibi çeşitli cümlelerle somutlaştırmaya çalışıyorum. Tabi üzerine konuştuğumuz konuyu görsel materyal haline getirdiğimizde daha kalıcı hale geliyor.

Bu etkinlik için resimler içerisinde göreceğiniz yuvarlak sayfaları kullandım. Bu sayfalardan daire olanı beyaz kağıda bastırıp boyamalarını istedim, çünkü dairenin içi dolu olur demiştim konuyu anlatırken, bundan dolayı da çocukların da içini doldurup ardından çizgiden kesmelerini istedim ve dairemiz hazır oldu.

Ardından renkli kağıda bastırmış olduğum çember sayfasını dağıttım ama dağıtırken de içine küçük bir oyuk açtım. Bu oyuktan makası sokarak çizgiden içinden kesmelerini istedim. Tabi ilk başlarda yanlış kesenler oldu bu yüzden tavsiyem bi 5 tane fazladan bastırmanız. Benim sınıfımda küçük yaş grubu çocuklar da bulunduğu için onlar ilk başta yanlış kestiler ama daha sonra doğru şeklide yapmayı başardılar. İçini boşalttığımız çalışma sayfası artık bir çember. Kağıdın kalan kısımlarına değişik şekiller çizip süslemek çocukların fikriydi ve benim de çok hoşuma gitti.

Bu etkinlikte çocuklar daireyi de çember i de kendileri oluşturuyorlar ve bu yüzden hem eğlenip hem öğreniyorlar. Tavsiye ederim..

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dev Köpek Balığı başlıklı makalemizde köpek balığı etkinlikleri, köpek balığı sanat etkinlikleri ve okulöncesi köpek balığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.