Okul Öncesi Etkinlikleri

Daire Dokuma Etkinliği Yapımı

Daire Dokuma Etkinliği Yapımı

Daire dokuma etkinliği yapımı gözünüzü korkutmasın, kendimden biliyorum 1 hafta dolapta bekledi hazırlanan dokuma tezgahları. Cesaret edemedim nedense çok yorucu olacak gibi gelmişti, hatta bir ara velileri mi çağırsam diye düşündüm ama korktuğum gibi olmadı. Daha önce yapmış olduğum köpük tabağa dikiş dikme etkinliği de belki bunu kolay yapmamıza sebep olmuş olabilir.

Daire Dokuma Etkinliği Malzemeleri

  • Mukavva
  • Batik orlon ip
  • Plastik İğne

Daire Dokuma Etkinliği Yapılışı

Ben bu etkinlikte batik ip kullandım, renkler sürekli değiştiği için çok fazla renk ip almama gerek kalmadı, morlu ve mavili 1 tane batik ip işimizi gördü.

Bu etkinliğin yapım aşamasından çok hazırlık aşaması vaktinizi alabilir. Ben kartonları hazırladığım gün yapacak enerjiyi bulamamıştım ama tabi 23 çocuk olmasının bunda etkisi vardır sanırım 🙂 Velileri de çok rahat bu işin içine katabilirsiniz, en azından 3 veli gelse, size ve çocuklara yardımları dokunacaktır. Benim stajyerim bu konuda destek oldular, sanırım 23 çocukla yalnız olsam bende cesaret edemezdim veya 8 er li gruplar halimde sırayla yaptırırdım.

Tabi bu etkinlik dikiş etkinlikleri içinde son basamaklardan, bu etkinlikten önce mutlaka dikişle ilgili etkinlikler yapmış olmanız gerekir.

Mukavvaları daire şeklinde kesiyoruz ve göz kararı eşit aralıklarla kesik atıyoruz. Mukavvanın ortasına denk gelecek şekilde makasla delik açıyoruz. İğneye ipi geçirdikten sonra bir tur içinden geçirip arkasından bağlıyoruz. Sonrasında kesik attığımız yerlere ipleri geçirerek sürekli dairenin içinden geçiriyoruz. Bitirirken de yine arkadan ipleri bağlayarak bitiriyoruz.

 

1 tane hazırlamak çok kolaymış gibi gelse de 23 tane hazırlamak oldukça zahmetli. Sizinde benim gibi çok öğrenciniz varsa ve stajyerleriniz yoksa veli desteği alın derim. Şahsen çok kalabalık olmasam anne çocuk dikiş günü yapardım.

Dokuma tezgahları hazır olduktan sonrası gerçekten kolay. İpi yine arkadaki bir ipe bağlayıp ortadan çıkartıyoruz, bir arkadan bir önden geçirerek ilk sırayı ben yaptım genelde, sonra verdim ellerine. Bazıları hakikaten anladı ve yaptı. Bazıları da oradan buradan geçirdi ama hiç ses etmedim. Herkes yapabildiği kadar yaptı. Resimlerde de göreceksiniz hepsi mükemmel değiller ama uğraştılar, iğneye ip geçirdiler, minik elleriyle dokuma yapmaya çalıştılar.

 

Okulda belki zor gelir ama evde çocuğunuza mutlaka yapmalısınız diye düşünüyorum. Çok önemli kazanımlar içeren bu etkinlik matematiksel düşünme, örüntü oluşturma, belli bir düzende etkinliği takip etme gibi çok değerli kazanımlar içeriyor. Montessori eğitim anlayışına sahip bu tarz etkinliklere sınıfımızda ve evimizde mutlaka yer vermeliyiz. Bu tarz etkinlik sevenlerin Kilim Dokuma Etkinliğimize de bakabilirler.

Şimdiden kolay gelsin 🙂

Bir önceki yazımız olan Büyükten Küçüğe Sıralama Kilim başlıklı makalemizde Büyük küçük kavramı, Büyük küçük sanat etkinliği ve büyük küçük sıralaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.