Okul Öncesi Etkinlikleri

Anneler Günü Leylak Çiçeği Yapımı

07.05.2017
Anneler Günü Leylak Çiçeği Yapımı

Bu çiçeği yapımı oldukça basit ve çok şık. Anneler günü gibi bir günde kesinlikle çocukların emeğiyle hediye ve çiçek hazırlanması taraftarı biri olarak bu işi çocuklar için tasarladım ve yapıştırma işini üstlendim. Onlar kesitler bende yapıştırdım hemde inanması zor olabilir ama 23 çocuk 3 er leylak ve 1 yaprak yaptı ve ben ve stajyerim yaklaşık 1 saatte bu işi bitirdik. Tabi siz böyle bir demek yapmak zorunda değilsiniz, daha az da yapabilirsiniz, aslında bende bu kadar yapmayı planlamıyordum. Ama çocuklar annelerine yaptıkları için daha fazla çiçek kesmek istediler, keyif aldılar, bende kıyamadım ve sonuç sanrım çok güzel oldu.

Anneler Günü Leylak Çiçeği İçin Gerekli Malzemeler

  • Mor, pembe, turuncu, yaşil renkli A4 kağıdı
  • Çiçek sapı için çubuk veya pipet
  • Makas ve silikon tabancası
  • Hasır ip ve çiçek arkası için tül veya grapon

Anneler Günü Leylak Çiçeği Yapım Aşamaları

İlk olarak yaprakları bir sayfaya çizerek fotokopi çektim ve her çocuğa 5 tane çiçek verdim. Kesenleri yanıma çağırarak önce yeşil yaprakları silikonla yapıştırdım. Bu yeşil yaprak olmasa bence çiçeğimiz bu kadar şık görünmezdi. Yapımı da oldukça kolay.

Yapraklar bittikten sonra  A4 kağıdını öncelikle ikiye katlayıp, kesiyoruz.

İkiye katlayıp kestikten sonra kestiğimiz parçaların uzun iki ucunu yapıştırıyoruz. Ben çocuklara bu şekilde verdim, birde örnek yapmıştım tabi ki gösterdim. Tabi arada yanlış kesenler oldu, ters kesenleri ter olarak yapıştırdık, koparanlara yenisini verdik, renkleri çocukların seçmesini sağladık. Tabi bide küçük yaş oldukları için ben kağıda cetvelle çizgiler çizip çizgilerden kesmelerini istedim. Ama daha sonra anladım ki çok da gerek yokmuş. Çocuklar bu işin altından kalktılar.

Kesilen parçaları çubuğun veya pipetin etrafına silikon tabancası yardımıyla yapıştırdık ve çiçeğimiz tamamlandı, bence bu çiçekten 23 çocukla biz yaptıysak herkes yapabilir.

İşlem bittikten sonra çiçekleri küçük lastik tokalarla bağladım ve tülü geçirip hasır ipten fiyonk yaptım. Gerçekten çok şık bir çiçek oldu, yaptığım fotoğraf çekiminde de bu çiçekleri kullandım, ölümsüzleşti böylece.

 

Herkese kolay gelsin 🙂

Bir önceki yazımız olan Anneler Günü Ebruli Kart Örneği başlıklı makalemizde anneler günü, anneler günü kalp etkinlikleri ve kalpli anneler günü etkinlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.